intro-text
Ślady średniowiecznej historii
Pierwsza wzmianka o Mechlinie pojawiła się już w 1181 roku. Wówczas wieś, znana jako Mechinevo, należała do klasztoru Benedyktynów z Lubinia. Kolejne stulecia przyniosły liczne zmiany właścicieli – w XIV i XVI wieku majątek przechodził z rąk do rąk, należąc m.in. do rodów Sępińskich, Jezierskich i Koszutskich.
intro-text
photo-text-left-sec

Pod opieką Jezuitów i hrabiów Raczyńskich

W XVII i XVIII wieku wieś stała się częścią majątku Kolegium Jezuitów w Poznaniu. Po kasacie zakonu w 1773 roku, klucz mechlińskich dóbr nabył hrabia Kazimierz Raczyński. W tym czasie na miejscu dawnego, drewnianego dworku powstał murowany dwór, którego dach pokryto dachówką. To tutaj, 20 stycznia 1845 roku, swoje ostatnie godziny życia spędził Edward hr. Raczyński – mecenas sztuki, działacz społeczny i założyciel Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
photo-text-left-sec
photo-text-right-sec

Dzieje rodziny Skrzydlewskich i dramatyczne wydarzenia

W 1860 roku Mechlin i okoliczne wsie zakupił Mateusz Watta-Skrzydlewski, który jednak nie nacieszył się długo majątkiem – w 1866 roku utonął w Warcie. Dziś, w miejscu tej tragedii, znajduje się pamiątkowy krzyż. Od 1866 do 1939 roku Mechlin pozostawał w rękach rodziny Skrzydlewskich, a przełom XIX i XX wieku przyniósł kolejne zmiany – rozbudowę dworu o łącznik i część dwupiętrową.
photo-text-right-sec
double-photo-text

Czasy wojny i powojenne losy dworu

Podczas II wojny światowej dwór został zajęty przez Niemców, jednak majątek funkcjonował w dotychczasowej formule. Po 1945 roku nadeszły jednak trudne czasy – w wyniku reformy rolnej doszło do parcelacji ziem, a na terenach majątku powstała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.
Zaniedbanie i brak odpowiedniej opieki doprowadziły do powolnej dewastacji dworu i parku.
double-photo-text
background-photo-text-fixed
Nowa era
Od upadku do odrodzenia
W 1993 roku dwór znalazł nowych właścicieli. Halina i Andrzej Chwałczyńscy podjęli się trudnego zadania – przywrócenia budowli jej dawnej świetności. Dzięki ich staraniom, nie tylko odrestaurowano dwór i park, ale także przekształcono go w bazę hotelową oraz ośrodek jeździecko-tenisowy.
W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków w parku powstały stajnia, zaplecze jeździeckie oraz kort tenisowy, wpisujące się w unikalny charakter tego miejsca. Od 2003 roku właścicielem posiadłości jest Marcin Chwałczyński, który kontynuuje misję dbania o dziedzictwo Mechlina.
background-photo-text-fixed

Magiczny park i jego sekrety

Mechliński dwór otacza park angielski, założony pod koniec XVIII wieku. Na powierzchni 4,5 ha rosną drzewa-pomniki przyrody: dęby szypułkowe, platany zachodnie, jesiony oraz lipa drobnolistna.

Ten malowniczy zakątek jest również schronieniem dla wielu gatunków zwierząt – przy odrobinie szczęścia można tu dostrzec puchacza, dzięcioła czarnego, wiewiórki, a nawet sarny.

Ciekawostki i tajemnice dworu

Historia Mechlina kryje w sobie wiele fascynujących epizodów:

  • Sierpień 1939 – wokół Mechlina stacjonował XV Pułk Ułanów Poznańskich, a w dworze rezydowało dowództwo. To stąd wyruszyli na kampanię wrześniową.
  • 1995 rok – odsłonięto kamień upamiętniający tragiczną śmierć Edwarda hr. Raczyńskiego.
  • 1997-1998 rok – konie z Mechlina wzięły udział w ekranizacji filmu „Ogniem i Mieczem”.
  • 2020 rok – drzewa w parku otrzymały imiona dawnych i obecnych właścicieli, co stało się symbolicznym hołdem dla ich historii.
  • W czasach komunizmu przez pewien czas dwór pełnił funkcję urzędu stanu cywilnego.
  • Przy bramie wjazdowej znajduje się kapliczka i krzyż. Według niektórych źródeł, było to niegdyś miejsce straceń dla skazańców.